Göz hareketleriyle uygulama kullanılmasını sağlayan The Eye Tribe ve mobil cihazları kontrol etmeye yarayan Senseye gözlüklerinin ardından, ALS ve felce neden olan diğer hastalıklara sahip kişiler için özel bir gözlük geliştirildi.

İsrailli bir grup mühendis tarafından üretilen EyeControl gözlüğü, felçli hastaların sadece göz hareketleriyle gerçek dünyadaki tüm elektronik cihazları kullanmalarına olanak veriyor. Gözün altında kızılötesi kamera içeren gözlük, normal görüşü etkilemezken, kullanıcıların sadece göz hareketleri ve göz kırpmayla dijital ekranda yazı yazmasını ve diğer işlemleri yapmasını sağlıyor.

Indigogo ile destek topluyor

Kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayar kullanan EyeControl, gözbebeğini takip ediyor ve göz hareketleri ile göz kırpmayı gerçek zamanlı komutlara çeviriyor. Bluetooth bağlantısı sayesinde akıllı telefona bağlanan gözlük, sözcüklerin sesli konuşmaya dönüştürülmesini sağlıyor.

Hastanın takmasının ardından otomatik adaptasyon ile devreye giren gözlükler, Indegogo kampanyasında beklenen desteği toplarsa 250 dolar fiyatla satışa sunulacak.

eyecontrol_001