18 Aug 2014, Iceland --- Radio Controlled Drone flying with a Camera by Skogafoss Waterfalls, Iceland --- Image by © Arctic-Images/Corbis

Google‘ın “Project Wing” adındaki projesinin lideri David Vos, geçtiğimiz günlerde Google’ın drone kargo hizmetlerine 2017’de başlayacağını duyurdu. Washington’da düzenlenen bir hava trafik kongresinde yaptığı bu duyuru ile Vos, bizlere aynı zamanda Google’ın Amazon‘dan sonra ABD’de drone taşımacılığına geçen ikinci firma olacağını da söylemiş oldu.

google_drone-2

Avustralya ve Japonya da test etmeye başladı

ABD’de Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) bir takım kuralları nedeni ile Amazon’un drone taşımacılığı servisi sekteye uğramış idi. Buna rağmen Amazon planlarından vazgeçmedi ve FAA’dan izin alarak test uçuşlarına başlamıştı. Bahsi geçen kurallar gereği drone‘lar maksimum 25 kilogram taşıyabilecek ve 60-120 metre irtifa aralığında uçabilecek. 120-150 metre irtifa aralığı uçuşa yasak bölge ilan edilmiş ancak üzerindeki irtifalarda helikopterle uçmak serbest bırakılmıştı. Drone‘lar ayrıca ticari ve sivil hava araçlarının iniş ve kalkış noktalarına yakın yerlerde uçamayacak ve aynı rotaları da kullanamayacaklar.

Google’ın projesinin detayları bilinmiyor ancak şu bir gerçek ki henüz otonom kontrol sistemleri yok ve drone taşımacılığı için ABD’de yapılmaya başlanan düzenlemeler henüz tamamlanmadı. ABD’de hali hazırda drone taşımacılığına izin veren sadece bir eyalet var o da Virgina. Kargo amaçlı drone’lar ABD dışında Avustralya ve Japonya’da da test edilmeye başlandı. Google’ın bu ülkelere dair bir projesinin olup olmadığı da henüz gizemini koruyor.