Tesla, Nissan, Google, Volvo ve Toyota gibi birçok dev şirket otonom otomobil projelerine devam ediyor ancak bu markaların sunacağı araçlar tek fütüristik otomotiv teknolojisi olmayacak gibi duruyor.

Çin’deki Nankai Üniversitesi’nden bir ekip, beyin sinyalleri ile kontrolü mümkün olan bir otomobil prototipi geliştirmeyi başardı. Aracın geriye veya ileriye gidişini, kilitlenip veya kilitlerinin açılmasını beyin sinyalleri ile komuta edebilen bir teknoloji üzerinde çalışılıyor.

Proje ekibinden araştırmacı Zhang Zhao’nun aktardığına göre, özel sensörlerden oluşan başlık sürücünün beyin aktivitelerini takip ederek araç kontrolünü sağlayabilecek. Zhao, alınan beyin sinyallerinin bir bilgisayarda deşifre edildiğini otomobilin anlayacağı türden komutlara çevirdiğini de sözlerine ekledi.

google_car-2

Fiziksel engelliler için araç kullanmak kolaylaşacak

İlk defa sürücüsüz otomobillerden söz etmemizi sağlayan Google, ilk otomobillerini 5-6 sene sonra piyasaya sürecek. Aynı zamanda Toyota ve Nissan da 2020 yılında otonom arabalarını görücüye çıkaracak.

Çinli şirket Great Wall Motors tarafından geliştirilen bu beyin ile kontrolü sağlanabilen otomobil şimdilik sadece düz bir çizgide ilerleyebiliyor ancak yakın gelecekte sürücüsüz otomobillerin en büyük rakibi olacak gibi duruyor.

Proje lideri Doçent Duan Feng’in de söylediği üzere bu otomobiller aynı zamanda fiziksel engelli sürücülere de büyük kolaylık sağlayacak. Geliştirme sürecinde aracın ne zaman piyasaya çıkacağı ise bilinmiyor.