Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik Parmak izi ile çalışan asma kilide ne dersiniz ?

Parmak izi ile çalışan asma kilide ne dersiniz ?

780
0

Spor salonundaki dolabınızı veya bisikletinizi kilitlemek için asma kilit kullanıyorsanız eminim siz de anahtarı koyduğunuz yeri veya şifre kombinasyonunuzu unutma durumlarıyla karşı karşıya kalmışsınızdır. Kanadalı teknoloji firması Pishon Lab bu sorunu artık akıllı telefonların çoğunda bulunan bir teknoloji ile çözüyor: parmak izi sensörü.

Tapplock adını verdikleri bu kilitlerin daha büyük boyutlardaki versiyonu 3 yıllık batarya ömrüne sahip ve akıllı telefonunuzu bile şarj etmekte kullanabiliyorsunuz. İkinci ve küçük (Tapplock Lite) olan versiyonda ise bu ömür 6 ay ile sınırlı ve telefon şarj etme gibi bir özellik mevcut değil.

İki boyutta satılacak

Akıllı telefonlarınızdaki uygulama yardımıyla kilidi ayarlayabiliyorsunuz ve Pishon şirketinin iddiasına göre Tapplock sadece 0.8 saniyede açılıyor. Uygulama ile ayrıca parmak izinden bağımsız bir şekilde de kilidi açabiliyor ve açma-kapama izinini başka kullanıcılar ile de paylaşabiliyorsunuz. Bu izin ister size sorarak ister otomatik verilebiliyor.

Tabi işin içine bu kadar sensör ve elektronik altyapı girince normal asma kilitlere göre fiyatı pek de makul değil. Erken satış fırsatları olarak şimdilik küçük versiyonu 29 dolar, büyük versiyonu ise 49 dolarda satın alabilirsiniz. Pishon hedef olarak ilk etapta 40.000 dolarlık bir satış belirlemiş ki bu rakamın altında kalmaları pozitife çıkamamaları anlamına da geliyor. Belki klasik kilitlere göre pahalı bir ürün ancak kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracağı kesin.