Geçtiğimiz günlerde internette dolaşan ve antik Yunan’da dizüstü bilgisayar kavramının bariz bir biçimde resmedildiğinin iddia edilmesine yol açan oyulmuş taşın fotoğrafını belki de görmüşsünüzdür.

Kabartmada kollu koltukta yayılarak oturan bir kadın ve basit şekilli kapağı açık bir kutuya uzanan sağ eli gösteriliyor. ABD’deki Jean Paul Getty müzesinden yetkililerin söylediğine göre kabartmada kutuyu kadına gösteren küçük kız ise bir uşak. Bu tarz kapağı açık kutu benzeri bir şeyi dizüstü bilgisayara benzetmek için aslında fazla bir yaratıcılığa da gerek yok. Düpedüz dizüstü bilgisayarı andırıyor.

Antik Yunanlılar gizli teknolojiler mi kullanıyordu yoksa?

Kabartmanın görüntülerinin sosyal medyada paylaşılmasından sonra uzaylıların Antik Yunan’a gönderdiği bir bilgisayar olduğu düşüncesi bile komplo teorisyenlerince ortaya atıldı. Ancak tarihçiler heykeldeki figürün o dönemde kulllanılan ilkel bir hesap makinesi ya da mumdan yapılmış bir defter olduğunu söylüyor. Figürün üzerindeki bir başka dikkat çeken detay ise yanındaki iki delik. Bu deliklerin bilgisayarlarda bulunan USB girişler olduğunu iddia edenler anlaşılan insanların kafasını karıştırmaya niyetli. Ortaya atılan en çılgın senaryo ise zaman makinesiyle Antik Yunan dönemine ışınlanan bir kişinin yanında laptop götürmüş olabileceği. Kimi insanlar da bu figürün mitolojide geçen Kahin Delfi’nin bir icadı olduğu kanısında.

Daha somut kanıtlar bulunabilir ve Antik Yunan’da dizüstü bilgisayar teknolojisi kanıtlanabilir mi bilmiyorum ama olurda gerçekleşirse olay çok farklı boyutlara taşınabilir. Kim bilir belki de bir dizi senaryosundan ibaret olduğunu düşündüğümüz zamanda yolculuk edebilen Doctor WHO aslında gerçeken aramızda yaşıyordur.