Langırt oynayan robot yapıldı

783
0

İsviçre’de bulunan EPFL’deki araştırmacılar masa futbolu (langırt) oynayabilen ve ortalama bir yeteneğe sahip oyuncuyu yenebilen bir robot yaptı. Sistem ilk önce topu buluyor, ardından durduruyor ve sonra hedefe doğru atıyor.

İşleniş şekli şöyle: Saniyede 300 kare çekebilen bir kamera, masa futbolunun altındaki şeffaf yüzeye yerleştiriliyor. Topu izleyen kamera bilgisayara çektiği fotoğrafları işlenilmek üzere yolluyor. Lineer motorlar robotun oynadığı koldaki oyuncuları gerekli pozisyonlara getiriyor ve başka bir motor oyunculara rotasyon yaptırarak topa vuruyor.

EPFL, motorların milimetrelik hassaslığa sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca 9g’lik bir ivme ile hareket ederek insan rakibinden daha hızlı oynayabiliyor.

Projenin başındaki Christophe Salzmann: “Bu oldukça basit bir strateji ancak şaşırtıcı biçimde iyi işliyor” dedi ve ekledi:

“Bu aşamada, robot küçük beyinli bir vücut geliştirici gibi. Ama güçlü olmasının yanısıra biz robotun topu şaşırtarak atmasını, topun gideceği yönü tahmin etmesini ve rakibinden kaçabilmesini istiyoruz.”

EPFL öğrencileri rakibin tuttuğu koldaki oyuncuların yerlerini tespit edebilecek lazerler kurmayı planlıyor. Bu, robotun masa futbolunda gerçek bir strateji üretebilmesi için ihtiyacı olan şey.