Sound Shirt ile Sesi Hisset!

940
0

Sound Shirt, aslında giyilebilir bir hoparlör… Giyildiğinde dokularınız üzerinden yaydığı titreşimler ile müziği ve sesi hissetmenizi sağlıyor. Özellikle işitme engelliler, bu sayesinde titreşimler halinde müziğin varlığını hissedebiliyorlar.

Akıllı t-shirt, sesleri titreşime dönüştürüyor ve her bir nota ayrı bir titreşim yaratıyor. Bas, korno, çello ve vurmalı çalgılar dahil 8 çeşit sesi tanıyor ve her enstrümana özgü olan 16 titreşim pod’u ile müziği dokusal bir boyuta taşıyor, hissedilmesini sağlıyor.

Yalnız Sound Shirt’in kullanılabilmesi için öncesinde müziğin bu akıllı t-shirt’e tanımlanmış olması gerekiyor. Şöyle ki: Müziğin çalınacağı alana mikrofonlar yerleştiriliyor ve t-shirt’ün bilgisayar sisteminden seçilen müzik çalınarak, Sound Shirt’ün üzerindeki küçük akıllı motorlar tarafından titreşerek kayıt yapıyorlar.

Bu proje Junge Symphoniker Hamburg Orkestrası ile İngiliz teknoloji devi CuteCircuit tarafından 6 ay süren bir çalışma sonrasında tasarlanmış. Şimdilik sadece Junge Symphoniker Hamburg Orkestrası’nın konserlerinde kullanılıyor.

moblobi_logo