PC dünyasında hızla yaygınlaşan yeni nesil veri aktarımı teknolojisini tanımadan bir bilgisayar mağazasına girmek büyük pişmanlıklar doğurabilir. Bu yüzden konuya dikkatle eğilelim:

Thunderbolt Nedir?

2009 yılından beri Thunderbolt Intel tarafından geliştirilmekte bir veri aktarma sistemidir. Usb 2.0, USB 3.0, HDMI, VGA gibi birçok bağlantıyı tek bir port’tan yapılmasını sağlar ve çok hızlı bir şekilde bağlantıları gerçekleştirir.

Thunderbolt 3 Nedir?

Daha öncede bahsedildiği gibi Thunderbolt Intel tarafında geliştirilmiştir ve en son çıkardığı Thunderbolt 3 girişinin USB-C ile uyumlu hale getirerek bu zamana kadar kullandığımız tüm veri aktarım kablolarını bir araya toplamıştır.

Örneğin 2 adet 4K Televizyonuz var siz bu televizyonları Thunderbolt 3 girişi ile TV’nize rahatlıkla bağlayabilirsizin veya USB bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü Thunderbolt 3 girişi normal bir HDMI veya USB girişine çok daha hızlı bundan dolayı çok kolay ve hızlı veri aktarımı yapabiliyor.

Mac’ler de Thuderbolt 3 (USB-C)

Thunderbolt teknolojisi bilgisayarına yerleştiren ilk Apple olmuştur. Zaman içerisinde Apple bu teknolojinin gelişeceğini öngörerek, her yeni çıkardığı Mac’lerde Thunderbolt teknolojisi bilgisayarlarına uyarlamıştır ve bu Thunderbolt zamanla Thunderbolt, Thunderbolt 2 ve Thunderbolt 3 olarak karşımıza çıkmıştır.

thunderbolt3

Thunderbolt 3’ün (USB-C ) Yararları:

1) 100W’a kada güç desteği
MagSafe bağlantısı 60W ve 85W’a kadar güç sağlayabiliyor yani eski Macbook’lar. Yani bu demek oluyorki Mac’lerimiz USB-C ile daha hızlı şarj olacak.

2) Veri yolu ile çalışan bağlatılarıda 15W’a kadar güç desteği
Macbook’ların USB 3.0 ile en fazla sağlayabildiği 7.5Wat, USB-C ile 15W’a kadar çıkabiliyor. Buda demek oluyorki telefonlarımız ve diğer cihazlarımız daha hızlı şarj olacak.

3) 2 adet 4K 1 adet 5K desteği
Mac’inize rahatlıkla aynı girişten 2 adet 4K televizyon bağlayabilir çok yüksek kalitede görüntü elde edebilirsiniz.

4) Adaptörler ile VGA,HDMI desteği.
USB-C bağantınızı adaptör yardımı ile VGA ve HDMI’a dönüştürüp bağlantı kurabilirsiniz.

Thunderbolt 3 ile yapabilecekleriniz.
Thunderbolt 3 ile yapabilecekleriniz.

Peki USB-C Nedir?

USB sistemi ise yine Intel tarafından üretilen ve geliştiremeye devam eden bir veri aktarım sistemdir. Bu zamana kadar kullandığım normal USB’lerin tipi USB-A (USB type A) diye geçer. USB-C ise sadece USB sisteminin en gelişmiş versiyonudur.

Thunderbolt 3(USB-C) Kullanmalımıyım?

Mac’ler ile birlikte hayatımıza aktif olmaya başlayan USB-C sistemi şuan çok yeni olduğundan dolayı çoğu cihaz desteklemiyor bunun yanında sürekli adaptör yani dönüştürücü kullanamızı gerektirecek bir bağlantı çeşidi. Örneğin bir USB’niz var bunu direk olarak Mac’inize takamaycaksınız. Çünkü Mac’lerde sadece USB-C sistemi var. Bundan dolayı eğer yeni nesil bir Mac sahibi olmak istiyorsanız alacağınız USB girişli cihazlar (Powebank, Harici disk vs.) USB-C bağlantı noktasına sahip olmalı.

Belkin marka USB-C kablolar.
Belkin marka USB-C kablolar.