Ana sayfa Uzay Astronomi “Derin uzaydan gelen sinyaller uzaylılara ait olabilir”

“Derin uzaydan gelen sinyaller uzaylılara ait olabilir”

Samanyolu'nun ötesinde yer alan ve ilk kez 2012'de güçlü radyo sinyallerin tespit edildiği FRB 121102 bölgesi, Dünya'ya tekrar sinyal iletmeye başladı.

9175
0

ABD’nin Batı Virginia eyaletindeki Green Bank Teleskobu ile Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’nde araştırmalar yapan gökbilimciler, derin uzaydan gelen güçlü sinyaller tespit etti.

Hızlı Radyo Patlamaları (FRBs) olarak tanımlanan sinyaller, Samanyolu Galaksisi’nin ötesindeki uzak bir bölgeden geliyor.

Astrophysical Journal dergisinde yer alan araştırmaya göre, keşif Arabacı (Auriga) Takımyıldızı yönünde yapıldı. Gökbilimciler şu ana kadar takımyıldızın yönünden gelen en az 17 FRBs tespit ettiklerini belirtti.

Astronomi tarihinde ilk defa, uzaydaki aynı noktada iki kez FRBs’ler tespit edildi. Sinyallerin bu bölgeden ilk alındığı yıl 2012 olmuştu.

İki kaynağı olabilir

Derin uzaydan sinyallerin geldiği nokta, Dünya’dan 3 milyar ışık yılı mesafede yer alıyor.

Gökbilimcilerin FRB 121102 olarak adlandırdıkları bölgeden gelen beş FRBs Green Bank Teleskobu tarafından tespit edilirken, diğerleri en büyük ikinci radyo teleskop olan Arecibo tarafından toplandı. Her iki teleskoba ulaşan toplam güçlü sinyal sayısı ise 17.

Uzmanlara göre FRBs’lerin oluşmasını sağlayan iki kaynak olabilir. İlki, bir nnötron yıldızında oluşan kozmik fırtınalar; yani nabız atışı gibi beliren parlamalar. İkincisi ise Dünyamıza lazer tutarak mesaj göndermek isteyen uzaylı akıllı varlıklar.

Araştırmacılar raporlarında, “FRB 121102’nin bugüne dek kayıt altına alınan FRBs örneklerinde istisna bir nesne olarak belirdiğini ve karakteristiğinin ortaya çıkarılmasının hızlı galaksiler arası radyo sinyallerini anlamak konusunda büyük öneme sahip olduğunu” belirtti.

234 yıldızdan gelen sinyaller ile aynı olabilir mi?

Hawaii Üniversitesi’nden fizikçi John Learned ve Veri Analizi Enstitüsü’nden Michael Hippke, geçtiğimiz yıl yayımladıkları araştırmada “FRBs’lerin tesadüf olma şansının 2000’de 1 olduğunu” savunmuştu.

İkili, FRBs’lerin “ya insan yapımı casus bir uydudan veya düzenli olarak radyo dalgaları saçan çok yoğun kütleli bir yıldızından (nötron yıldızı) geldiğini” öne sürmüştü.

Tüm bunların yanında, bu yıl içerisinde yapılan bir diğer araştırma, derin uzaydaki tam 234 yıldızdan Dünya’ya sinyal gönderilmiş olabileceğini öne sürmüştü.

Quebec Laval Üniversitesi’nden Ermanno Borra ve öğrencisi Eric Trottier, Sloan Teleskobu’nun verilerinden yararlanarak 2,5 milyon yıldızı spektral analizden geçirmiş ve 234 tanesinden Dünya’ya sinyal geliyor olabileceğini belirtmişti.

İki ismin araştırması sadece tek bir ihtimale dayandırıldığı için diğer bilim insanlarınca ‘uzaylılara işaret eden bir çalışma olarak’ görülmemişti.

İlginizi çekebilir: Dünyanın en büyük teleskobu FAST, yörüngesinde mega yapı olduğu düşünülen yıldızı dinleyecek.