Ana sayfa Teknoloji Mobil Cihazlar Xiaomi Mi Mix, Apple’a ilham olabilir mi?

Xiaomi Mi Mix, Apple’a ilham olabilir mi?

1005
0

Hepimizin bildiği gibi akıllı telefonlara hergün yeni bir özellik ekleniyor. Çinli ve 5 büyük telefon üreticilerinden olan Xiaomi karşımıza yıllardır beklentimiz olan ve sadece konspetler’de kalan çerçevesiz telefonu piyasaya sürdü.

Peki asıl soru hepimizde gözüne hoş gözüken bu çerçevesiz telefonları neden diğer markalar pek kullanmıyor? Bunun bir çok nedeni var aslında fakat önce Xiaomi’nin nasıl bir telefon olduğunu tanıyalım.

Xiaomi Mi Mix


Xiaomi Mi Mix tamamen çerçevesiz olmasa da neredeyse yok denecek kadar ince bir çerçeveye sahip bir telefon. Ekranına baktığımızda sahip olmayı isteyeceğimiz bir telefon kesinlikle.

Telefonun sadece alt kısmında bir çerçeve bulunmakta ve bu çerçevenin bulunmasının sebebi her telefonda olduğu gibi ışık sensörü, uzaklık sensörü ve kamerayı koymak için ayrılmış bir çerçeve

Telefonun teknik özelliklerinden bahsetmeden önce telefon ile ilgili birkaç önemli noktaya değinilmesi gerekiyor. Çünkü böyle güzel bir telefon peşinde yeni teknolojiler ve farklılık getiriyor.

1)AHİZE

Telefonun çerçevesiz olmasından dolayı görünürde bir ahizesi bulunmamakta ve herkesin aklına şu sorular gelmekte;

 • “Ben nasıl konuşacağım?”
 • “Bu telefonun ahizesi nerede?”
 • “Kulaklıkla mı konuşmak zorunda kalacağım?”

Ama bu durumda hiç endişelenmenize gerek yok. Xiaomi Mi Mix’te ekranın altına yerleştirilmiş olan ahizede seramik akustik teknolojisini kullanılmıştır. Siz telefon ile görüşme yapacağınız sırada ses ekranın altından gelecektir. Daha önce bu teknolojinin diğer akıllı telefonlarda kullanılmadığını da söylemek gerekir.

Dezavantajı: Xiaomi Mi Mix’de kullanılan ahize teknoloji hepimizi hayretlere düşürecek bir teknoloji olsa da bazı problemeere yol açabiliyor. Mesela telefonu kulağınıza yerleştirdiğinizde ahizeyi görmediğiniz için, ekranın altındaki ahizeyi bulmakta biraz zorlanabilirsiniz.

2)ÖN KAMERA

Hepimizin de alıştığı gibi telefonlarımızın ön kamerası genellikle telefonun üst tarafındadır. Fakat Xiaomi Mi Mix’te çerçeve olmadığından dolayı kamera alt tarafa yerleştirilmiş.

Dezavantajı: Xiaomi Mi Mix’in kamerası alt tarafta bulunduğundan dolayı selfie çekerken telefonu ters çevirmek zorunda kalıyorsunuz burada biraz can sıkıcı olabilir zamanla

3)PARMAK İZİ

Telefonun arka kısmında bulunan parmak izi okuyucusu yine diğer telefonlara göre ilginç bir şekilde konumladırılmış

Dezavantajı: iPhone’larda kullandığımız TouchID’yi alışveriş yaparken, uygulama indirirken, telefon kilidini açarken ve daha birçok şey için kullanıyor. Fakat Xiaomi Mi Mix’nun parmak okuyucusu arka tarafta olduğu için bu işlemeleri yapmak için her seferinde parmağımız telefonun arka tarafına götürmek yorucu olabilir.

TEMEL ÖZELLİKLERİ

 • Ekran:                 4 inç, 2040 x 1080 ekran çözünürlüğü
 • Bağlantı tipi:      USB Type-C girişi
 • Batarya:             4400 mAh
 • Arka Kamera:    16 MP/4K Video
 • Ön Kamera:       5 MP/1080P Video
 • İşlemci:             4 GB RAM, 4 Çekirdek
 • İşletim Sistemi: Android
 • Özellikler:

Suya Dayanıklılık:Yok

Parmak İzi Özelliği:Var

Çift Hat:Var

Apple neden çerçevesiz bir iPhone üretmiyor?

Hepimizde bildiği gibi Apple telefonlarının kusursuz olmasını ister ve kullanıcılarını telefonu kullanırken yorulmamalarını ister. Apple’ın çerçevesiz telefon üretmesi peşinde yepyeni teknolojilerin geleceği anlamına gelir.

Apple her zaman kendi yarattığı bir teknolojiyi kullanmak ister ürettiği ürünlerde ve eşi olmasın ister. Bundan dolayı Çerçevesiz bir telefon üretmekte Apple için çoğu bilindiklerin dışına çıkmak anlamına geliyor.

Eğer Apple çerçevsiz bir telefon üretmek istiyorsa;

 • Öncelikle ekran altı ahize sistemine yeni bir teknoloji getirmesi gerek çünkü Xiaomi Mi Mix’de kullanılan ahize teknoloji konuşurken biraz zorluk yaşatacak gibi
 • Eğer iPhone tamamen çerçevesiz bir ekran olursa kamerayı koyacak bir yer kalmıyor bu durumda. Tabi Apple karşımıza bambaşka bir kamera ile karşımıza çıkmaz ise
 • Eğer Apple ürettiği telefonda Xiaomi Mi Mix gibi çerçeveyi aşağıda tutarsa, kamera’yı aşağı koymak zorunda ve buda pek Apple’ın tarzı olmadığı aşikar.
 • Apple’ın en önem verdiği şeylerdin biri TouchID bundan dolayı ekranın tamamen çerçevesiz olması TouchID’yi nin başka yere taşınacağı yada farklı bir yöntem ile ekrana yerleştirilebileceği ihtimali var.

iPhone’un 10.yılı

Apple ilk telefonunu 2007 yılında tanıttı ve üzerinden tam 10 yıl geçti. Apple’a yakın bir çok kaynak iPhone’un  10. yılı olmasından dolayı çok büyük bir süprizler bizleri karşılayacağını söylüyor. Belkide yepyeni çerçesesiz bir telefon ile karşımıza çıkabilir