Silikon Vadisi’nin Gözbebeği, Apple Campus 2

2627
0

Steve Jobs tarafından 2011 yılında tanıtılan Apple Campus 2 projesi’nin asıl amacı Silikon Vadisinin çeşitli yerlerinde bulunan Apple binalarını bir yere toplamaktı. Steve Jobs ölmeden sadece 4 ay önce bu dev projeyi hayata geçireceğini açıkladı ve o günde bu güne kadar çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Peki Apple Campus 2’yi bu kadar meşhur yapan nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse Apple her yaptığı işin kusursuz ve farklı olmasını istediği için yeni yapacağı ofis binasının da hiçbir ofis binasına benzemesini istemiyor.

Binada birçok özellikle ön plana çıkıyor;

1)Binanın Tasarımı

Apple Campus 2’nin tasarımı gerçekten çok özel bir tasarıma sahip. Steve Jobs bunu bir “Uzay Gemisine” benzetmekte. Tamamen yuvarlak bir tasarıma sahip olan bina, tasarım olarak dünyadaki en iyi ofis binası olacağını gösteriyor.

2)Yeşil Alan

Apple’ın yeni kampüsünde Yeşil alana verdiği önem bariz bir şekilde öne çıkıyor. Ana binanın ortasında büyük bir yeşil alan olmakla birlikte dışında ise devasa bir yeşil alan olacak.

3)Çalışan Sayısı

Apple’ın şu anki ana binasında çalışan sayısı en fazla 2,600 fakat Apple Campus 2 de ise bu sayı tam 6 katına çıkıp 12.000 oluyor.

4)Bina Camları

Apple’ın cam’a ne kadar önem verdiğini devasa camlardan yapılan Apple Store’lardan hepimiz biliyoruz. Apple Campus 2’nin dışı tamamen camla kaplı diyebiliriz ve bu derece büyük bir binayı camla kaplamak (özellikle eğik camla) oldukça maliyetli ama Apple bunların hepsini göze almış durumda.

Binanın dışında kullanılan camların her biri 3,5 ton ağırlığında ve dünyanın en büyük kavisli camı olma özelliğini taşıyor.

5)Güneş Panelleri

Apple yenilebilir enerjiyi üst seviyede tutmaya özen gösteriyor ve bundan dolayı Apple Campus 2’nin üstü tamamen güneş paneliyle kaplı. Güneş panelleri 130 Megawatt enerji üretebilmekte

6)Apple Campus 2’deki Binalar

Apple Campus 2’de sadece 1 tane ana bina bulunakta fakat bunun yanında bir çok çeşitli binalarda bulunmakta.

  • R&D (Ar-Ge) Tesisleri
  • Fitness Center
  • Enerji Merkezi
  • Otopark Binası
  • Oditoryum
Apple Campus Değişimi Apple Campus Apple Campus 2 Değişim Oranı
Yeşil Alan 1,7M 5,9M +350%
Ağaç 3,700 6,000 +60%
Bina Yüzey Alanı 1,4M 1M -30%
Yeryüzü Park Alanı 9,800 1,200 -90%
Çalışan Kapasitesi 9,500 13,000 +40%

Son olarak Noel’de Drone ile çekilen Apple Campus 2 videosu projenin bitmeye yakın olduğunu gösteriyor.