Las Vegas Nevada Üniversitesi’nin (UNLV) yürüttüğü ve Computers in Human Behavior gazetesinin yayımladığı araştırmaya göre, DHEA, Cortisol ve androstenedione tükürük salgılarına bakılan 26 erkek deneğin testosteron seviyelerinde bir değişim olmadı.

UNLV E-Spor takımı üyeleri, 8-Bit ve Boise Devlet Üniversitesi oyuncuları 15 ile 27 dakika boyunca birbirlerine karşı yarıştırıldı.  Araştırmaya göre, tükürükteki testosteron, kortizol, DHEA ve androstenedione seviyeleri, ne kişilere bilgisayara karşı oynamayla ne de kazanma kaybetmeyle değişmedi. Sadece androstenedione seviyesinin kişiye yada bilgisayara karşı oynamalarına göre azaldığı fark edildi.

Testosteron hormonlarında hiçbir değişikliğin olmamasının kilit nedeni « deneklerin daha önceden birbirlerini tanıyor olması ve yine tanıdık bir ortamda oyunlar oynamaları » olarak tahmin edilmekte.

Mart ayında UNLV Üniversitesinde Mountain West E-Spor (MW) etkinliğine katılacak olan 8-Bit takımı, aynı zamanda Kadın ve Erkek Basketbol şampiyonluklarının de düzenleneceği bu süreçte Thomas ve Mack Center’da açılacak bir sergiye de katıcak. League of Legends, Rocket League ve Overwatch’ı canlı yayını da aynı zamanda MW tarafından sunulacak.

Küresel oyun sektörü 100 milyar dolar büyüklüğe ulaştı

E-Spor alanındaki işbirlikleri büyümeye devam ediyor

UNLV ülkedeki ilk sanat, bilim, E-Spor eğitimini bir araya getiren üniversite olarak tanınmakta. Bünyesindeki öğrenciler sadece geleceğin iş liderleri ve araştırmacıları değil aynı zamanda kendi teknolojilerini yaratarak startup’larına başlayan yeni dönem yöneticileri olarak sayılıyorlar.

UNLV Uluslararası Oyun Enstitüsü (IGI) ile yaptığı ortaklığa göre araştırmacılar hep birlikte en yeni E-Spor oyunları geliştirip, kanuni ve mevzuatsal yapılandırmalara birlikte yardım ediyorlar.

2017 yılında, UNLV IGI ile beraber Nevada E-Spor Alliance isimli bir E-Spor merkezi oluşturarak ülkenin E-Spor konusundaki pozisyonunu belirlemeye devam edecek görünüyor.

Referans: 

  1. Peter B. Gray, Jimmy Vuong, David T. Zava, Timothy S. McHale. Testing men’s hormone responses to playing League of Legends: No changes in testosterone, cortisol, DHEA or androstenedione but decreases in aldosteroneComputers in Human Behavior, 2018; 83: 230 DOI: 1016/j.chb.2018.02.004