7-8 Nisan’da, Belçika’nın Gent şehrinde çizgi roman, film, video oyun ve anime karakterleri FACTS etkinliğinde buluştu. İki gün boyunca aralıksız düzenlenen tramvay seferleri sayesinde Gent’e birçok ülkeden turist akın etti.

Belçika’nın en büyük oyun, film, animasyon etkinliği olarak bilinen FACTS, 40.000 m2’lik sergi alanında yaklaşık 31.000 kişiyi ağırladı.

Etkinliğin bahar versiyonuna 25. yıl kutlamaları damgasını vurdu. Son derece zengin fuar alanında, nostalji çizgi roman dergilerinden ünlü illüstratörlerin atölyelerinden çıkmış çizgi karakter çizimlerine kadar oyun geek’lerinin aklını başından alacak her türlü içerik bulunuyordu.

FACTS’a bu sene katılım ağırlıklı olarak Fransa, Almanya, Hollanda, ABD, Lüksemburg, İngiltere’den gerçekleşti. Avrupa’dan milyonlarca kişi tarafından tanınan FACTS, yazılım ve tasarım şirketlerinin de göz bebeği.

Oyun endüstrisinin tanınan isimleri Nintendo, Ubisoft, Arcade, Game Mania, Omben sevenleriyle buluşurken 3D sanal gerçeklik konsolları ilgi topladı.

1993 yılında “Het Tonneke” isimli film ve animasyon hayranı bir grup genç tarafından ilk kez organize edilen FACTS, 25 yıl sonra yılda iki kere olmarak düzenlenmektedir.

Ünlülerle Söyleşiler

FACTS’in 2018 bahar sezonunda The Avengers’ten tanınan Cobie Smulders, X-files’dan Gillian Anderson, Once Upon a Time serisinden Emilie de Ravin, Game of Thrones’dan Isaac Hempstead-Wright, sevilen dizi Stranger Things’den Joe Keery, John Delaney (Futurama), James Lloyd (The Simpsons), Spartacus’ten Manu Bannett, Spaceman, BATMAN: Broken City’den tanıdığımız Brian Azzarello söyleşiler yapıp, hayranlarına imzalar dağıttı.

[DijitalX]

En Renkli Görüntüler Yine Cosplayerlar’dan

FACTS’in her sezonunda ayrı bir renk cümbüşü var. Geleneksel olarak düzenlenen ECG Cosplay, Video Oyun Cosplay, Sci-Fi Bilim Kurgu Cosplay yarışmaları bu sene daha da iddialı geçti.

DijitalX editörü’nün ölümü

Çocuklar için engelli koşu parkurları, karaoke yarışmaları, masa oyunları eğlence imkanı olarak tercih edilirken, aileler büyük araba modelleri, Orta Çağ savaş arenası ve Saw korku filmi odası gibi seçeneklere yöneldi.

Kayzr League ve Benelüx E-Sporları

Kayzr League,Benelüx’ün (Belçika-Hollanda-Lüksemburg) en büyük bölgesel E-spor ligini temsil ediyor. Adından da anlaşılacağı gibi sadece Belçika, Lüksemburg ve Hollandalı oyuncular bu lige katılabiliyor.

Ligin amacı, bu üç ülke arasından seçilen en güçlü bölgesel ekipleri çıkartarak takımların her ay birbirleriyle yarışmasını sağlamak. Böylece en güçlü ekipler FACTS’e katılabiliyor.

FACTS’in bahar sezonunda LoL, Dota 2, Overwatch ve Rocket League turnuvaları düzenlendi. 1000 seyircinin yanı sıra 1500 online izleyicinin takip ettiği turnuvada en son kupayı Rocket League şampiyonu olan mCon esports kaptı.