Ana sayfa Teknoloji Bilgisayar Türkiye yeni E-spor sezonunda Akademik Lig sistemine geçiyor

Türkiye yeni E-spor sezonunda Akademik Lig sistemine geçiyor

Türkiye Şampiyonlar Ligi'nin (TCL) E-spor 2019 sezonu kararlarına göre ligden düşme durumuna bakılmaksızın, üç yıl kalıcı iş ortaklığı kurulacak. Ülkemizdeki en büyük e-spor  temsilcilerinden Riot Games Türkiye, yeni 2019 sezonuna hızla girildiğini duyurdu.

1493
0
Dijital X

TCL 2019 kararları, Türkiye’yi dünyada iş ortaklığı (franchise) modeline geçen 4. bölge ülkesi olarak öne çıkarmayı hedefliyor. Buna göre ligden düşmenin yerini 3 yıl kalıcı takım yarışmaları alacak. Ayrıca 8’erli takımlar 10’arlı takıma yerini bırakacak. En önemlisi de, yükselme liginin yerine akademi ligi esasının getirilmesine yönelik plan.

Bilindiği gibi TCL Türkiye’de e-sporun gelişmesi için Çin, Kore, ABD gibi lider ülkelerle yarışabilmesinin önünü açmaya çalışıyor. TCL, Türkiye’yi dünya kalitesine eşdeğer bir seviyeye ulaştırabilmek için kapılarını köklü yeniliklere açmış durumda. 2019 yılına damgasını vuracak e-spor kararları şu şekilde:

TCL Türkiye’yi İş Ortaklı 4. Bölge Ülkesi Yapacak

E-spor piyasasında en son Kuzey Amerika (NA LCS) 10 franchise spotunu 10 milyon dolara satmıştı. Son finalistler NBA takımlarını oluşturan The Golden State Warriors, Houston Rockets ve Cleveland Cavaliers olmuştu. AB ligine baktığımızda ise (EU LCS) 2019 sezonuna dair franchasing projelerine 8-10.5 milyon Euro arasında alıcı bulmuş durumda. Çin’in Pro Ligi (LPL) şehir-merkezli modeli önererek ülke içinden alıcılar bulmaya çalışmıştı. Bu üç bölgenin ardından şimdi de Türkiye TCL, iş ortaklığı modeline geçiyor. Bu demek oluyor ki Türkiye’nin LOL’u bundan böyle çok ortaklı bir spor ligine dönüşecek.

Yeni değişikliğin ortaklık başvuruları 20 Haziran’da başlayıp, 20 Ağustos’a kadar devam edecek. Yüz yüze görüşmelerin Eylül ve Ekim aylarında olması planlanırken, kontratlar ise 15 Kasım’a kadar imzalanacak.

Bunun dışında diğer gelişmelere bakacak olursak:

TCL Düşmenin olmadığı Yeni bir Sistem Kuruyor

Ligin şu anki oyun sisteminde, kaybedilen her maç ligden düşme riskini arttırdığı için genç ve tecrübesiz oyuncuların profesyonel takımlarda yer bulması zorlaşıyordu. Riot Games Türkiye, takımların üç senelik dönemler boyunca ligde yer alacakları yeni bir sistemi hayata geçirmek için hazırlanıyor. Buna göre artık tek takımın içinde iki takım varmış gibi olacak.

Yükselme Ligi Yerini Akademi Ligine Bırakıyor

Temel haliyle TCL eskiden her takım beş kişilik oyuncu listesi bulunduruyordu. Yeni karara göre beş yerine 10 kişilik kadrolar kurarak takımda performansı azalan oyuncularının, yerini alttan gelen yine kendi takım arkadaşlarının doldurabileceği bir akademi yapısı planlanıyor.

Böylece yükselme liginin acımasızlığı, yerini bir çeşit Akademi/k öğrenmeye dayalı bir lige bırakabilecek. Tabii aynı takımın oyuncuları arasında rekabet her daim devam edecek, fakat en azından şimdiki sistemde olduğu gibi her maç kaybedildiğinde ligden düşme tehlikesiyle ilgili bir kaygı olmayacak. Bu durum sadece performansı arttırmakla kalmayacak, sürdürülebilir performans anlayışını da tetiklemesi kaçınılmaz.

8 Yerine 10’a Çıkan Yeni bir Takım Yapısı

TCL’ye göre eskiden E-sporlarda yarışan takım listesi 8 iken artık ligden düşme kaygısı olmaksızın, 10 takım birbiriyle üç sene boyunca yarışabilecek. Üye organizasyonların katılımı her üç yılda bir tekrar gözden geçirilerek, daha sürdürülebilir ve uzun vadeli planlamalarla yola devam edilecek.

Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi

DijitalX olarak, ülkemizin ilk ve tek profesyonel e-spor ligi olan Vodafone Freezone Şampiyonlar Ligi’nin yeni ve sürdürülebilir yapısıyla birlikte uluslararası düzeyde başarılar yakalamasını diliyoruz.