Ana sayfa Uzay Astronomi Curiosity Kızıl Gezegen’de süper parlak bir nesne buldu

Curiosity Kızıl Gezegen’de süper parlak bir nesne buldu

1754
0
[NASA/JPL-Caltech]

Nesne derken, en son keşif de bir kaya. Ancak yüzeyi şaşırtıcı derecede pürüzsüz ve alışılmışın dışında bir parlaklığa sahip. Mars InSight uzay aracının Kızıl Gezegen’e iniş yaptığı anlarda gözlemlerine devam eden Curiosity, sondaj görevine devam edeceği Highfield bölgesinde geziniyordu. Burada, NASA bilim insanları Curiosity kameralarına takılan dört kayayı incelemeye karar verdi. Siyah-beyaz görüntülerde en çok dikkat çeken nesne, altını anımsatan parlak kaya oldu.

İlk tahminler, “Little Colonsay” adı verilen kayanın bir meteorit olduğuna işaret ediyor. Ancak Curiosity kimyasal analiz gerçekleştirinceye kadar bu belli olmayacak. Kimyasal analizi, bir kamera, bir spektrograf ve bir lazer taşıyan ChemCam donanımı yapacak.

Mars’ın gizemli kayaları

Fazlasıyla parlak kaya parçası Curiosity’nin bugüne dek gerçekleştirdiği gözlemlerde tespit ettiği sayısız ilginç nesneden bir tanesi. Robotik keşif aracı 2015’te dev bir metal meteorit bulmuş, bir yıl sonrasında da parlak bir nikel-demir meteorit keşfetmişti. Bunların yanı sıra Mars’ta geçmişte yaşam olduğuna dair izleri temsil ettiğini düşündüğümüz ilginç nesnelere rastlamıştı Curiosity. Bir tanesi, ıssız bucaksız kayalık bir arazide saklanan sincaptı

Curiosity’nin inceleyeceği diğer üç kayanın isimleri Flanders Moss, Forres ve Eidon. İlki, Little Colonsay’a kıyasla koyu bir renge sahip. Aynı bölgede toplanan tüm bu kayaların kimyasal özellikleri, ChemCam’den çıkacak sonuçlar ile belli olacak.

Curiosity, yıpranan tekerlerine rağmen yorulmadan yol almaya devam ediyor. Bugüne dek birkaç kez bilgisayarlarında teknik hata yaşayan ve matkabı yazılım güncellemesi ile onarılan nükleer keşif robotu, en az bir altı yıl daha görev yapabilecek durumda. Öte yandan, Curiosity’nin yerdeki tek arkadaşı Opportunity, Haziran 2018’de kum fırtınasını atlatamayarak görevine son vermişti. Opportunity, 2004’ten bu yana görev yapıyordu. Curiosity’den yaklaık 500 km öteye inen InSight ise sabit konumda incelemeler yapacak.

Mars’ta çekilen en gizemli 11 fotoğraf

Highfield kazı alanı. [NASA/JPL-Caltech]