2019’da uzay keşfinin tanık olacağı en heyecan verici gelişmeler

38549
0

Gecemizi gündümüze katan yoğunlukta geçen 2018’in ardından, 2019 ilk gününe tarihi bir gelişme ile başlayacak. Nelere hazırlıklı olmamız gerektiğine kısaca bakıp takvimlerimize not edelim:

2İlk insan yapımı uzay aracı Ay’ın karanlık yüzüne iniyor

Ay’ın 2019’da en az iki robotik uzay aracının ziyaretine uğraması planlanıyor. Bunlardan ilki, 8 Aralık 2018’de ateşlenen Chang’e 4 kondusu ve keşif aracı. Cheng’e 4’ün 3 Ocak’ta (daha erken de olabilir) Ay’ın güney yarımküresindeki 180 km genişliğindeki Von Karman kraterine inmesi bekleniyor. Ay’ın karanlık yüzüne ineceği için Chang’e 4 Dünya ile iletişimi kendisinden önce uzaya gönderilen Queqiao uydusu ile yapacak.

Başarılı olması halinde, Chang’e 4 Ay’ın karanlık yüzüne iniş yapmayı başaran ve incelemelerde bulunacak ilk uzay aracı olacak. Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Savunma Bürosu’nun verdiği bilgilere göre Chang’e 4 Ay yüzeyinin sıcaklığını ölçecek, kaya ve tozları inceleyecek, kozmik ışınların etkisini ölçecek. Görevin en önemli amacı ise Ay’ın karanlık yüzünün ileride bir derin uzay radyo teleskobu inşa edilmesi için uygun olup olmadığına karar vermek. Chang’e 4’ün en az üç ay Ay yüzeyinde gözlem yapması planlanıyor.

Cheng’e 4. [NAOC]

2019’un ikinci yarısında ise uzay keşfinin bir diğer yükselen gücü olan Hindistan GSLV-F10/Chandrayaan-2 görevini hayata geçirecek. ISRO (Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu) altı tekerli uzay aracını Ay’ın güney kutup bölgesine indirecek ve Dünya iletişimin ne kadar sağlıklı olduğunu test edecek. Yörüngede ise Chandrayaan-2 uydusu Ay’ın topografisi, mineralleri ve Ay’ın varlık ile yokluk arasındaki atmosferini inceleyecek. Ek olarak, su varlığını araştıracak (Ay’da su-buz olduğu bilinse de küresel miktar ve konum tam olarak çıkarılmış değil).

Çin ve Hindistan’ın başını çekeceği Ay görevlerinin devamında bir sürpriz de Google Lunar XPrize yarışmasından gelebilir. Birçok özel uzay-havacılık firmasının Ay yüzeyine robotik uzay aracı veya kondu göndermesini amaçlayan yarışma, geçtiğimiz yıllarda neden olduğu hayal kırıklığını belki de bu yıl telafi edebilir.

Chandayaan-2 keşif aracı. [ISRO]