Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik Apple iPhone 7 ve iPhone8’i Almanya mağazalarından kaldırıyor !

Apple iPhone 7 ve iPhone8’i Almanya mağazalarından kaldırıyor !

3656
0

iPhone 7, 7 Plus, 8 ve 8 Plus artık Almanya’da satılmıyor. Apple, Apple.com ve Almanya’daki 15 resmi Apple mağazasından bu ürünleri kaldırdı. Satış yasağının sebebi ise Apple’ın Qualcomm ile karşılaştığı yasal sorunlar.

Aralık ayının sonuna doğru bir Alman mahkemesi, Apple’ın akıllı telefonlarda güç tasarrufu için yonga üreticisi olan Qualcomm’un fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğini belirledi. Buna cevaben, Münih Bölge Mahkemesi Apple’a iPhone 7 ve iPhone 8 modellerini Almanya’daki mağaza raflarından çekmesini emretti.

Apple Mağazından alınan görsellerde ürün listesinin önceki ve sonraki halleri mevcut.

ÖNCESİ

SONRASI

Şu an itibariyle, iPhone 7 ve 8 ve ayrıca iPhone 7 Plus ve 8 Plus, artık Apple.com’un Almanca versiyonu da dahil olmak üzere resmi Apple mağazalarında satılmamakta. Apple’ın, Almanya’da, mahkeme tarafından yasaklanan cihazları artık satamadığı 15 resmi mağazası var.

Yasak tüm telefon satan bayileri kapsıyor. Mahkeme bu konuda Apple firmasını sorumlu tuttuğu için ülke kapsamındaki satıcıların nasıl denetleneceği bir muamma.

Yasağın gerçekleşmesini sağlamak için Qualcomm, 1,34 milyar Euro (~ 1,5 milyar $) değerinde teminat vermek zorunda kaldı. Bu devasa teminat miktarı bile Qualcomm’un bu davayı Apple’a karşı kazanmak için ne kadar ciddi olduğunu kanıtlıyor. Apple’ın karara itiraz etmesi durumunda para mahkeme tarafından teminat olarak bekletiliyor.

Peki Apple ile Qualcomm arasında ne oluyor ?

Apple ve Qualcomm, dünya çapında yasal olarak bir savaşın içerisinde. Her biri biraz farklı olsa da, hepsi Apple’ın iPhone’larda çeşitli Qualcomm patentlerini kullandığı ve Qualcomm’a uygun lisans ücretlerini ödememesi fikrine dayanıyor. Apple, Qualcomm’u patent sistemini kötüye kullanmakla suçlarken, Qualcomm da Apple’ı mülkiyet haklarından yararlanmakla suçlamakta.

Son zamanlarda, Qualcomm Çin’de Apple’a karşı büyük bir zafer kazandı ve bu Almanya davası da yonga seti üreticisi için güzel bir haber. Bununla birlikte, ABD’deki benzer davalar Apple’ın lehine sonuçlandı ve Qualcomm bazı durumlarda artniyetli olmakla suçlandı.