Ana sayfa Özel Haber Analiz 2018 Yılının En Çok Talep Edilen Programlama Dilleri

2018 Yılının En Çok Talep Edilen Programlama Dilleri

2018 yılının en popüler programlama dillerini sizler için derledik. Değişen iş dünyası şartları göz önüne alındığında piyasa da en çok ihtiyaç olan programlama dillerini yıl bazlı değerlendirdik. Bakalım gelecek ne gösterecek

3435
0

2018 yılının En Çok Talep Edilen Programlama Dilleri

Yazılım geliştirme dinamik bir alandır. Yeni programlama dilleri, frameworkler ve teknolojiler ortaya çıkabilir, şöhret kazanabilir ve birkaç yıl içinde kaybolabilir. Geliştiricilerin süreçle bağlı olmak için yeni beceriler kazanmaları gerekir. Hangi programlama dilinin yüksek talep görmekte olduğunu değerlendirerek öğrencilerin iş piyasasına girmeye hazır olup olmadıklarını değerlendirdik. 

Bir programlama dilinin popülaritesini ölçmenin birçok yolu vardır, ancak iş talebini incelemenin en faydalı olduğuna inanıyoruz, çünkü geliştiricilere kariyerlerini geliştirmek için öğrenebilecekleri becerileri geliştiricilere sunmamız gerekiyor.

Bunu gerçekleştirmek için, Indeed.com’daki iş web sitesindeki verileri, 2018’e girerken en çok talep gören ilk yedi kodlama dilini belirlemek için yirmi beş programlama dilini, yığını ve frameworkleri analiz ettik. Bu analiz, iş ilanı sayısına dayanmaktadır. Her dil için (Swift ve Ruby gibi bazı diller ilk yedi sırayı almadı) çünkü geliştiricilerin sevdiği halde iş talepleri düşük. 

Yazılım dillerinin son iki yıla göre ilan bazlı gösterdiği değişiklikler
Görüntü 1.1 2017 yılı ve 2018 yılı iş ilanları arasındaki farkı gösteren liste

Personel ihtiyacına göre en çok talep gören listemiz burada.

1. Java

Java, popülaritesini 2018’de 2017 yılına göre yaklaşık 6.000 iş ilanı düşürdü, ancak yine de çok iyi bir şekilde kurulmuş bir dildir. Java’yı dünya çapında milyonlarca geliştirici ve milyarlarca cihaz tarafından kullanmak ve Java Virtual Machine üzerinden herhangi bir donanım ve işletim sistemi üzerinden çalıştırmak mümkün, 20 yıldan daha eski bir yazılım dilidir. Tüm Android uygulamaları Java tabanlıdır ve Fortune 500 şirketlerinin yüzde 90’ı Java’yı backend geliştirme için sunucu tarafı kolay anlaşılır bir dil olarak kullanır. Eclipse Foundation’ın Java’dan EE’yi Oracle’dan devralmasıyla birlikte -Java Enterprise Edition 8 ve Java 9- Eylül 2017’de piyasaya sürüldü.

java coding interface ile ilgili görsel sonucu

2. Python

Python, 2017 yılında yaklaşık 5.000 iş ilanıyla popülerlik kazanmıştır. Web geliştirme için kullanılan ve yazılım geliştiriciler için bir destek dili olarak kullanılan genel amaçlı bir programlama dilidir. Aynı zamanda bilimsel hesaplama, veri madenciliği ve makine öğreniminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Makine öğrenmesi geliştiricileri için sürekli genişleyen bir kütüphanesi olduğundan Python’ın popülaritesini artıyor olabilir.

python coding interface ile ilgili görsel sonucu

3. JavaScript

JavaScript, programlama dillerinin dedesidir. Liste de için sürpriz değil- JavaScript geliştiricilerin % 80’inden fazlası sayfalarına dinamik kodlama yapmak için web sitelerinin % 95’inde bu altyapıyı kullanıyor. JavaScript için React ve AngularJS gibi bazı frameworkler sayesinde IoT ve mobil cihazların sayısı arttıkça  yakın zamanda JavaScript’in popülaritesinde düşüş göreceğinden şüpheliyiz.

javascript coding interface ile ilgili görsel sonucu

4. C ++

C ++, 2017’nin başından bu yana popülaritesinde çok az değişiklik yaptı. Eski okul “C” programlama dilinin bir uzantısı olan C ++, genellikle sistem / uygulama yazılımı, oyun geliştirme, sürücüler, istemci-sunucu uygulamaları ve gömülü ürün yazılımı için kullanılır. Programcıların çoğu C ++ ‘ı karmaşık, Python veya JavaScript gibi dillere kıyasla öğrenmesini ve kullanmasını zor buluyor, ancak büyük işletmelerdeki birçok eski sistemde kullanılıyor.

C++ coding interface ile ilgili görsel sonucu

5. C #

C # (telaffuz “si şarp”) bu yıl talep bakımından biraz düştü. C #, Microsoft’un .NET platformunda çalışan ve developerlar tarafından Microsoft’un önceki dillerinden daha hızlı ve kolay hale getirecek şekilde tasarlanan, Microsoft tarafından paket halinde sunulan nesne odaklı bir programlama dilidir. C # 7.2, Kasım ayında çıktı ve gereksiz kopyalamayı engellemeye yönelik birkaç yeni özellik ekledi. Ancak microsoft connect 2018 etkinliği sonrasında microsoft visual studio youtube kanalından what’s new in c# 8.0 başlıklı bir video yayınlanmış programlama dilidir. video bizzat Microsoft’ta C#’ın başındaki kişi olan Mads Torgersen tarafından yapılmıştır:

Aynı zamanda C ++ gibi, video oyunu geliştirmede yoğun olarak kullanılıyor, Unity entagrasyonuyla birlikte Hololens gibi yeni teknolojilerde kullanılan C # video oyun geliştiricileri için büyük bir platform.

6. PHP

Sunucu tarafında kullanılan bir betik dili olan PHP, geçen yıla kıyasla popülerliği artmış bir dil. Çoğu geliştirici, HTML’e işlevsellik kazandırmak veya MySQL veritabanlarıyla etkileşimde bulunmak için PHP’yi kullanır.

php coding interface ile ilgili görsel sonucu

7. Perl

Perl, yaklaşık 3.000 iş ilanı ve analizimizde yedinci sıraya giren yazılım dilidir. Perl, bir dil bilimci olup NASA’da sistem yöneticisi olarak çalışan Larry Wall tarafından geliştirilmiş bir programlama dilidir. Yoğun şekilde metin işleme ve görüntü tanıma söz konusu olduğunda kullanılabilecek en güçlü ve pratik programlama dilidir. 22 yıldır geliştirilen ve özgür yazılım çerçevesinde kaynak kodu açık olarak sunulan Perl programlama dili hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

Analizimizden çıkarmanız gereken bir şey varsa, hiçbir programlama dili her işi başaramaz ve her programlama dili değişen iş piyasasına göre popülerlik kazanıp popülerliğini yitirebilir.Mesele tamamen taleptir. Başarılı bir geliştirici olmak için, birden fazla dilde ustalaşmak ve hızlı bir şekilde yeni dilleri anlamak bu konuda kişisel gelişiminize yatırım yapmak önemlidir, böylece değişen iş fırsatlarına uyum sağlayabilirsiniz.

Gelecekte bizi neler bekliyor, hangi diller popüler olacak

Bunlar, henüz ilk 7’ye girmemiş, ancak 2017’de ve 2018’de kullanımı ve popülerliği artmakta olan dillerdir. Gelecekte onlara göz kulak olun!

Swift: Apple’ın 2014’te piyasaya sürdüğü iOS ve MacOS için programlama dili olan Swift, listenin 14. sırasında yer aldı. Swift, IEEE Spectrum ve Stackify’ya göre piyasaya sürüldüğünden beri popülerlik kazanıyor.

R: Listede sırası 11, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde sıralamada yükseleceğini görmeyi bekliyoruz. Hem uluslararası hem de ABD’deki arama sıralamasında popülerliği artıyor ve bu yıl bir Stack Overflow araştırmasında “en az sevilmeyen” dil seçildi. Büyümesinin sebebi, büyük veri analizi işlerinin büyümesinden kaynaklanıyor olabilir.

Rust: Rust listemizde alt sıralarda yer alsa da, Google Trends verilerine göre popülerliği giderek artmaktadır.

Diğer Teknolojiler Geliştiriciler Bilmeli

Frameworkler veya diğer yazılım teknolojileri teknik olarak programlama dilleri değildir, ancak 2019’da geliştiricilerin bilmesi için hala önemlidir ve geliştiriciler için ekmek kapısı olabilecek potansiyele sahiptir.

SQL: SQL, veritabanlarındaki verileri depolamak, almak ve işlemek için kullanılan standart sorgu dilidir. Teknik olarak bir programlama dili değildir, çünkü döngü ve diğer temel işlevlerden yoksundur, ancak PL / SQL gibi uzantılar bunlardan bazılarını eklemiştir. SQL, piyasa da son derece yüksek bir iş talebinde bulunuyor ve en fazla programlama dilimiz olan Java’dan fazla iş ilanı bulunuyor. 2019’de yeni bir teknolojiyi öğrenmek için zamanınız varsa, seçmeniz gereken şey budur.

.NET: .NET, Microsoft’un masaüstü, web, mobil, oyun ve IoT uygulama geliştirme platformudur. 2016 yılında açık kaynaklı hale getirilmiş ve C #, Visual Basic ve F # programlama dilleri tarafından kullanılmıştır. 

Node: Node.js, açık kaynaklı, sunucu tarafında çalışan ve ağ bağlantılı uygulamalar için geliştirilmiş bir çalıştırma ortamıdır. Node.js uygulamaları genelde istemci tarafı betik dili olan JavaScript kullanılarak geliştirilir.

MEAN: Gittikce popüler olan, sistemin her yerinde (frontend backend db vs.) tek bir dil (javascript) kullanıldığından farkli teknolojiler/diller bilmeyi gerektirmeyen ve farklı bileşenler arası uyumsuzluğun json sayesinde en az derecede olduğu teknoloji stack’i. 

Security kısmı nasıldır bilemiyorum ama ilerde Spring kadar yaygın olarak kullanilabilir. Yeoman sayesinde proje başlangıcındaki konfigürasyon işlerini çok çabuk halledebilirsiniz. Çok zevklidir ayrıca. (ekşi’den alıntı)