Ana sayfa Diğer Bilimler Tarih Kadınların uzanarak doğum yapmasının son derece “tuhaf” sebebi

Kadınların uzanarak doğum yapmasının son derece “tuhaf” sebebi

5536
0
Yüzyıllar öncesinde yaygın olarak kullanılan doğum taburesi. [American Journal of Public Health]

Tarih boyunca kadınlar doğum yapmak için çok daha sağlıklı pozisyonlar kullanmış olmasına rağmen, bugün sırt üstü uzanarak doğum yapılmasının tıbbi değil ama tuhaf bir sebebi var.

Kadınların doğum yaparken sırt üstü uzanmak yerine tercih edebilecekleri çok daha sağlıklı pozisyonlar bulunuyor. Bunlar arasında çömelme, diz üstü çökme veya el ve ayaklar üzerinde durmak var. X-ray taramalarına göre, çömelme veya el ile ayak üzerinde durma esnasında leğen kemiğinin kapsadığı boşluk çok daha genişliyor ve daha rahat bir doğuma izin veriyor.

Tıbbi deliller, sırt üstü uzanmanın ise daralmaya neden olarak geken çaba ve alınması gereken yardımı artırdığını gösteriyor. Buna rağmen, birçok ülkede halen sırt üstü pozisyonda doğum tercih ediliyor. Peki neden?

Sebebi, Fransa’nın en uzun süre tahtta kalan ve ülkesinin gücünü artıran reformcu bir isim olarak tarihe geçen Kral 14’üncü Louis. Kendisi, kadınların sırt üstü yatarak doğum yapma alışkanlığının son 200 yılda Avrupa’da ve diğer kıtalarda yaygınlaşmasına (muhtemelen) neden olan kişi.

Antik zamanlardan kalma bir doğum tasviri. [American Journal of Public Health]

American Journal of Public Health dergisinde yayınlanan ve Profesör Lauren Dundes’in başını çektiği araştırmaya göre, “Kral 14’üncü Louis öncesindeki dönemde, kadınların doğumlarda dik durdukları pozisyonlar tercih ediliyordu.”

Kral 14’üncü Louis (1638-1715) ömrü boyunca 22 çocuk sahibi oldu. Eşleri ve metreslerinden tahtına bırakacağı bir varis bekleyen kral, aynı zamanda tuhaf (biraz da hastalıklı) hobiye sahipti: Doğumları izlemek.

Dundes, kralın tuhaf şehvetini şu şekilde açıklıyor:

“Louis kadınların doğumunu izlemekten keyif alıyordu. Doğum taburesi kullanıldığı zaman görüşü engellediğinden bu onu öfkelendiriyordu… Bu yüzden yeni bir doğum pozisyonu icat etti. Aynı zamanda doğumlarda erkek doğum doktorlarının bulunmasını şart koşuyordu.”

Araştırmacılar, kralın doğumları izlemekten keyif almasını “sapıkça” sebeplere bağlıyor. Dundes, kralın ömrü boyunca kendine eğlence haline getirdiği uygulamanın zamanla Avrupa’ya yayılmasındaki etkisi hakkında şu açıklamayı yapıyor:

“Kral’ın belirlediği politikanın ne kadar etkili olduğu bilinmiyor. Öte yandan kraliyet ailesinin davranışı insanları belli derecede etkilemiş olmalı. Kral 14’üncü Louis’in doğum pozisyonunun değiştirilmesini istemesi bugüne yansıyan değişikliğe fazlasıyla katkıda bulunmuş olabilir.”

Her ne kadar daha zor olsa da, yatarak doğurma 17’nci yüzyıldan itibaren yaygınlaşmaya başladı ve Batı kültürlerine hakim oldu. 14’üncü Louis’in çıkış noktası olduğunu düşünmek, Fransa’nın Orta Çağ’dan modern günümüze kadar Avrupa’da sahip olduğu nüfuz düşünüldüğünde hiç de yanlış olmaz.

İlginizi çekebilir: