Ana sayfa Biyoloji Tıp Tuzlu yemeklere bayılanların dikkatine: Her gün peynir yemelisiniz!

Tuzlu yemeklere bayılanların dikkatine: Her gün peynir yemelisiniz!

1427
0
[Alexey Klen/Pixabay]

ABD’de yapılan araştırma, çok fazla tuz tüketimi nedeniyle kan damarlarında oluşan hasarın her gün peynir yiyerek önlenebileceğine işaret etti.

Çok fazla tuz yemenin insan vücuduna ne gibi zararlar verdiğini oldukça iyi biliyoruz: Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), kalp rahatsızlıkları, inme ve hatta demans (erken bunana) tuzun neden olduğu sağlık riskleri arasında. Yeni bir araştırma ise her gün süt ürünleri, özellikle peynir tüketmenin tuzlu yemeklerin neden olduğu riskleri azalttığını gösterdi.

Journal of Nutrition dergisinde yer alan araştırmanın başını çeken Penn State Üniversitesi’nden kinesoloji (kas bilim) uzmanı Lacy Alexander, “her gün önerilen miktarda süt ürünleri tüketen insanların düşük kan basıncına sahip olduğu ve kardiyovaküler rahatsızlık riskinin azaldığını” belirtti. Alexander, “söz konusu sonuçlara süt ürünleri ve peynir ile kalp sağlığı arasındaki ilişkiyi çok daha yakından incelediklerinde ulaştıklarını” ifade etti.

Araştırmada, tansiyonları tuz kullanımına oldukça hassas 11 kişiden yardım alındı. Bu kişilere her biri sekiz gün boyunca uygulanacak dört farklı diyet verildi. Söz konusu diyetler düşük tuz ve sıfır süt, düşük tuz ve yüksek miktarda peynir, yüksek tuz ve sıfır süt ürünü ve yüksek tuz ile bol miktarda peynir şeklinde belirlendi.

Düşük tuz diyetler her gün 1,500 miligram tuz içerirken, yüksek tuz içeren diyetlerde tuz miktarı 5,500 mg olarak belirlendi. Amerikan Kalp Derneği’nin geçerli olan önerisi tuz tüketiminin günde maksimum 2,300 mg olması ancak mümkün olduğunca 1,500 miligramı geçmemesi. Peynir içeren diyetlerde ise çeşitli peynirlerden toplam 170 gram tüketti.

Tuz, kan damarlarını ‘geriyor’

Diyet süresinin sona ermesinin ardından araştırmacılar deneklerin kan damarı fonksiyonunu inceledi. Bunu yapmak için kan damarlarının rahatlamasını sağlayan asetilkolinden deri altına az miktarda enjekte edildi.

Yüksek tuz ve sıfır süt ürünü içeren diyet uygulayan deneklerin kan damarlarının rahatlamakta ‘sorun yaşadığı’ fark edildi. Buradan yola çıkarak yüksek tuz tüketiminin kan damarlarının fonksiyonunu kısıtladığı sonucuna varıldı. Yüksek tuz ve yüksek süt ürünü içeren diyeti tüketen deneklerin kan damarlarında ise bir değişim görülmedi. Bu da, tuzun neden olduğu fonksiyon bozukluğunın süt ürünleri ile dengelendiğine işaret etti.

Bilim insanları bu durumun kesin olarak neden kaynaklandığını anlamış olmasa da, peynirde yer alan toksin önleyici maddelerin rolü olduğunu düşünüyor.

Araştırmada yer alan Billi Alba, “süt ürünlerinin tüketilmesinde ortaya çıkan peptidlerin vücuda faydalı anti-toksin özelliği taşıdığını ve toksinlerin fiziksel etkilerini önlediklerine dair delil elde ettiklerini” ifade etti.

Peynirin kan damarlarını koruyan etkisi anlaşılmış olsa da, bu istediğiniz kadar tuz tüketirken süt ürünleri ile sağlığınızı koruyacaksınız anlamına gelmiyor. Sebebi, araştırmanın sadece 11 denek üzerinde yapılmış olması. Çok daha kesin sonuçlar elde edebilmek için geniş bir denek grubu kullanılması şart. Ayrıca, günlük peynir tüketiminiz ne olursa olsun tuz tüketiminizin de 1,500 miligram civarında olması önem taşıyor. Son olarak, her ne kadar peynir leziz bir kalsiyum deposu olsa da, fazlasıyla doymuş yağ ve tuz içeren çeşitleri mevcut.

Kısaca, tuz tüketimini aşırıya kaçırmadan düzenli peynir tüketmek sağlıklı kalmak açısından faydalı görünüyor.

İlginizi çekebilir: