Ana sayfa Kültür Dizi&Sinema The Matrix 4 hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar

The Matrix 4 hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar

4222
0

The Matrix’in gösterime girmesinden 20 yıl sonra duyurulan serinin dördüncü filmi hakkındaki ilk bilgiler, Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’un simgesel rollerine geri döneceği yönünde.

Wachoswki kardeşlerden Lana Wachowski’nin yönetmenliğini yapacağı The Matrix 4 hakkında henüz çok fazla bilgi sunulmuş değil. Oyuncu kadrosundan bazı isimlerin belli olduğu filmin hakkında bilinenler ise şu şekilde:

Matrix üçlüsünde kurtarıcı karakter Neo’yu canlandıran Keanu Reeves olmadan The Matrix 4’ün beyaz perdede boy göstermesi beklenemez. Beklentileri sarsacak bir durum olmadığı gibi Reeves seride başrolü paylaştığı Carrie-Anna “Trinity” Moss ile beraber oynayacak. Lana Wachowski’nin her ikisi de üçüncü filmde hayatını kaybeden karakterleri nasıl bir hikayede bir araya getireceği belli değil. Ancak son derece yaratıcı bir fikirlerle gerçek ve mistik dünyanın arasında gezinen karakterlerin bir araya gelmesi zor olmasa gerek. Belki de Neo ve Trinity bu sefer kendilerini bir rüyada bulur.

The Matrix 4 senaryosunda Reeves ve Moss’a eşlik edecek isimlerden biri, Ekim ayında duyurulan “How I Met Your Mother” aktörü Neil Patrick Haris. Henüz hangi rolde olacağı bilinmeyen Harris, The Matrix 4 ile ilk kez gişe rekorlarına oynayacak bir sinema filminde yer alacak.

neil patrick harris cast matrix 4 neal headshot promo image

The Matrix 4’te yer alacağı bilinen bir diğer isim 2018 yapımı Aquaman’de Black Manta olarak karşımıza çıkan Yahya Abdul-Mateen II. Black Mirror ve The Get Down’ı yanı sıra 2017 yapımı Baywatch’ta boy gösteren Abdul-Mateen II, HBO’un Watchmen serisinde de başrolde yer alacak.

matrix 4 cast yahya abdul mateen keanu reeves carrie anne moss aquaman black manta

Abdul-Mateen II’nin de The Matrix 4’teki rolünün ne olacağı henüz belirsiz. Ancak söylentiler orijinal seride Laurance Fishburne tarafından canlandırılan Morpheus’un genç versiyonunu oynayacağı yönünde.

Yeni isimlerin yanı sıra, orijinal seride yer alan Fishburne ve şeytan karakter Ajan Smith’i (Matrix’te Neo’yu kovalayan yapay zeka) oynayan Hugo Weaving’in henüz en son filmde yer alıp almayacağı belli değil.

The Matrix 4 ne zaman gösterime girecek?

Filmin çemkimlerinin başlangıç tarihi 2020 başı olarak gösteriliyor. Yönetmen koltuğunda oturacak Lana Wachowski, film hakkındaki bir açıklamasında “Lilly ile 20 sene önce gerçekliğimiz hakkında keşfettiğimiz birçok fikir artık daha anlam taşıyor” ifadesini kullandı.

Lana Wachowski, “Tüm karakterlerin tekrar hayatıma girmesinden ve harika iş arkadaşlarımda tekrar çalışma şansı bulmaktan çok mutluyum” dedi.

Wachowski’nin bahsettiği arkadaşların bir tanesi senaryo yazarı Aleksandar Hemon (2014 yapımı Love Island’ın senaryo yazarı) ve Cloud Atlas’ta beraber çalıştığı David Mitchell. Sinema dünyasının yanı sıra yazar olan her iki isim, Wachowski’lerin Sense 8 Netflix serisinde de boy göstemişti.

The Matrix 4’ün prodüksiyon ekibi neredeyse belli olmuşken, Lilly Wachowski’nin kadroda yer alacağına dair bir iz yok. Warner Bros, dördüncü filme sadece Lana ile adım atmalarından son derece memnun. Warner Bros’un başkanı Toby Emmerich, “Lana’nın mükemmel bir hayal gücüne sahip olduğunu ve dördüncü filmin onun yazması, yönetmesi ve prodüksiyonunu üstlenmesinden büyük heyecan duyduklarını” belirtti.

Prodüksiyon ekibine katılabileceği söylentileri dolaşan bir diğer isim, John Wick’in yönetmeni Chad Stahelski. Filmde Reeves’in dublörlüğünü yapan ve dublör koordinatörlüğünü de üstlenen Stahelski. Kendisi, Warner Bros resmi açıklamayı yapmadan önce The Matrix 4’ün çekimleri hakkında bilgi sızdıran ve “prodüksiyonda yer almak için yaptığı her şeyi bir kenara söyleyen” kişi.

Ümidimiz, Lana Wachowski önderliğinde senaryo, kadro ve hikayenin mükemmel birleştiği bir dördüncü Matrix filmi izlemek.

İlginizi çekebilir: