Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Yapay zekaya yenilen Go şampiyonu emekliye ayrıldı

Yapay zekaya yenilen Go şampiyonu emekliye ayrıldı

1931
0
[Pixabay]

Dünya Go şampiyonu Güney Koreli Lee Se-dol, profesyonel kariyerini sona erdirdiğini duyurdu. Se-dol, aldığı kararda “yapay zekanın önlenemez yükselişinin rolü olduğunu” belirtti.

Yapay zekanın korkutucu yükselişi, dünya Go şampiyonu Lee Se-dol’u emekli etti. Yonhap haber ajansına açıklamada bulunan Lee, “aldığı kararın yapay zekanın yükselişi ile bağlantılı olduğunu” belirtti.

Lee, 2016 yılında Google’ın sahibi olduğu DeepMind firmasının geliştirdiği yapay zeka ile yaptığı Go kapışmasını 4-1 kaybetmişti. O güne dek en gelişmiş bilgisayar programlarının bile üstesinden gelemeyeceği düşünülen antik taş masa oyununda Lee’nin kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Lee’nin DeepMind karşısında aldığı mağlubiyet, makine öğrenimi ile giderek daha da güçlenen yapay zekanın yeni bir seviyeye ulaştığını açıkça gözler önüne sermişti.

Lee açıklamasında, “Bir numara olsam bile hiçbir zaman mağlup olmayan bir varlık söz konusu” ifadesini kullandı.

Selefini 100-0 yendi

2000’li yılların sonunda bir numaralı Go oyuncusu unvanını kazanan Lee, 2016’daki müsabaka öncesinde AlphGo adlı yapay zekayı açık ara yeneceğinden emin olduğunu belirtmişti. Oldukça çekişmeli beş oyunun ardından kaybeden Lee, turnuvanın ardından Güney Kore halkından özür dilemişti.

Uzmanların ağzını açık bırakan kapışmada AlphaGo “37 nolu hamle” ile Lee’yi şaşırtmış ve ilk başta hata sanılan hamlenin devamında rakibine üstünlük sağlamıştı. Lee ise “Tanrının eli” adı verilen 78 nolu hamle ile bir oyun kazanmıştı. Lee, bu oyun ile AlphaGo’yu turnuva ayarlarında mağlup eden tek insan unvanına sahip. AlphaGo ayrıca test amaçlı zaman limitli iki oyunu bir diğer Go oyuncusu Fan Hui’ye kaybetti.

DeepMind, turnuvanın ardından AI Go sistemlerini geliştirmeye devam etmiş ve 2017’de AlphaGo’nun bir üst versiyonu olan AlphaGo Zero’yu tanıtmıştı. AlphaGo, oyunu insanlar arasında yapılan 100,000 müsabakayı çalışarak öğrenmişti. AlphaGo Zero ise kendi kendisiyle oynayarak Go ustası haline geldi.

AlphaGo Zero, sadece üç gün boyunca insanların oynama hızının yüzlerce katında sayısız oyun oynadı. Ardından Alpha Go’yu 100-0 yendi. DeepMind, elde edilen başarının ardından AlphaGo Zero’nun bilinen en başarılı Go oyuncusu olduğunu duyurdu.

The Verge’e açıklama yapan DeepMind CEO’su Demis Hassabis, “Lee’nin gerçek bir savaşçı ruhu ortaya koyduğunu ve neslinin en iyi Go oyuncularından biri olarak anılacağını” söyledi.

Yonhap haber ajansının verdiği bilgiye göre Lee emekliye ayrılacak olmasına rağmen tamamen Go’dan uzaklaşmayacak. Aralık ayında G.Kore’nin geliştirdiği HanDol adlı yapay zekaya karşı maç yapacak. Lee, maça iki hamle önden başlayacak.

Lee, buna rağmen güveni sarsılmış bir hal sergiledi: “Önde başlayacak olsam bile ilk oyunu kaybedeceğimi düşünüyorum… Bugünlerde Go hakkında haberlere bakmak istemiyorum. HanDol karşısına sakin bir kafa ile çıkmak istiyorum.”

İlginizi çekebilir: