Ana sayfa Uzay SpaceX’in başarıyla yere indirdiği roket sayısı 50’ye ulaştı

SpaceX’in başarıyla yere indirdiği roket sayısı 50’ye ulaştı

1313
0
[SpaceX]

SpaceX 6 Mart günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) Dragon kargo uzay aracını gönderirken, roketini 50’nci kez başarıyla yere indirdi.

Cape Canaveral uzay üssünden gerçekleştirilen ateşlemede kullanılan iki kademeli Falcon 9 roketinin ilk kademesi, Aralık 2019’da bir diğer Dragon kargo görevi için kullanılmıştı. Falcon 9, ateşlenmesinden sonra ortaya çıkardığı yarım milyon tona yakın itki kuvveti ile uzay üssünün otoparkındaki araçların alarmlarını devreye soktu.

Ateşlemeden yaklaşık sekiz dakika sonra, taşıma yükünü yörüngedeki konumuna bırakan Falcon 9’un motoları iniş için tekrar alevlendi. Roket, sonik patlama eşliğinde Cape Canaveral’ın Birinci İniş Alanı’nına kondu. Böylece, hedefi yeniden kullanılabilir roketler ile uzay keşfinin önünü açmak olan SpaceX, 50’nci başarılı inişi yaptı.

Ateşlemede kullanılan Dragon kapsülü de Şubat 2017 ve Aralık 2018 olmak üzere iki geçmiş ISS kargo görevinde kullanılmıştı. Her şey planlandığı gibi giderse, kapsül 9 Mart günü uzay istasyonuna ulaşmış olacak.

SpaceX, CRS-20 adını taşıyan görev ile NASA ile işbirliğindeki bir basamağı da geride bıraktı. 2008’de yapılan 1.6 milyar dolarlık anlaşma kapsamında, SpaceX son kargo görevini gerçekleştirmiş oldu. İlk Dragon 2012 yılında uzay istasyonuna erişmiş ve kargo görevi gerçekleştiren ilk ticari uzay aracı olmuştu.

SpaceX’in NASA için yeni kargo görevleri Ekim 2020’de başlayacak ve Dragon 2 kapsülü ile gerçekleştirilecek. Yeni versiyon, beş kez tekrar kullanıma izin verecek. İlk versiyon, en fazla üç kez yeniden kullanılabiliyordu.

Crew Dragon resmi görevlere hazırlanıyor

Kargonun yanı sıra, SpaceX’in NASA astronotları taşımak için geliştirdiği ve bir yıl önce başarıyla ilk testini gerçekleştirdiği Crew Dragon da ikinci teste hazırlanoyor. Emekli astronotların yer alacağı Demo-2 görevinin, 2020 yazında düzenlenmesi bekleniyor.

Crew Dragon, ateşleme esnasında yaşanacak sorunlarda acil kaçış özelliğine sahip olduğu gibi yaşam destek birimleri de içeriyor. Crew Dragon, en büyük rakibi olacak Boeing Starliner’da tespit edilen sorunların ardından SpaceX’in astronot taşımacılığında da önünü açacak gibi görünüyor.

Dragon kapsülü, uzay istasyonuna 1,950 kg malzeme ulaştıracak. 2012’den bu yana Dragon kapsüllerinin uzay istasyonuna taşığıd malzeme ve bilimsel donanım miktarı sırasıyla 43 bin ve 35 bin ton.

İlginizi çekebilir: