Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik AMD Ryzen 4000 serisi ve rDNA 2 Navi 2X GPU’lar Ekimde...

AMD Ryzen 4000 serisi ve rDNA 2 Navi 2X GPU’lar Ekimde Çıkabilir.

1297
0

Son sızıntılara göre, AMD Ekim ayında yeni CPU ve GPU’larını tanıtacak gibi görünüyor

AMD, Zen 3 altyapısına sahip Ryzen 4000 masaüstü işlemci serisini ve rDNA 2 mimarili 2X Navi ekran kartlarını duyurmuştu. Şimdi ise sızıntılara göre, CPU ve GPU’lar 2020 Ekim ayında satışa çıkacak.

Sızıntıya göre, Zen 3 tabanlı Ryzen 4000’lerin ve rDNA 2 tabanlı Radeon RX Navi 2x grafik kartlarının duyurusu ürünler satışa çıkmadan önce yapılacak. Bu yüzden Ağustos veya Eylül ayında duyuru yapılması bekleniyor.

AMD Zen 3 mimarisi eski Zen’e göre farkı yenilikçi tasarımı olduğu söyleniyor. AMD, geçtiğimiz günlerde yeni mimarinin çok önemli getirileri olacağını doğrulamıştı. Geçmişteki söylentilerde ise ortalama %17 performans artışı olacağı söyleniyordu.

AMD, rDNA 2 tabanlı Radeon RX Navi 2x grafik kartı ailesi ile birlikte 4K oyun segmentine hızlı bir giriş yapacak gibi görünüyor. Ayrıca AMD, önceki rDNA 1’e kıyasla watt başına performansta %50 artış vaat ediyor.

Yeni mimari ile birlikte daha gelişmiş bir 7nm üretimine geçilecek. Bu mimarinin yeni nesil konsollarda kullanılacağını da yakın tarihte görmüştük. AMD’nin iki piyasada da nasıl bir performans göstereceğini önümüzdeki aylarda göreceğiz.