Ana sayfa Foto Galeri Tarihin en çok ölüm ve yıkıma neden olan 20 salgını

Tarihin en çok ölüm ve yıkıma neden olan 20 salgını

40789
0

Veba ve salgın hastalıklar, etkili oldukları zaman dilimi süresince insanlığı  tahrip etti ve çoğu zaman tarihin gidişatını değiştirdi.

Tarih boyunca, salgın hastalıkların zaman zaman uygarlıkların sonunu getirdiği bile biliniyor. Antik zamanlardan modern günümüze kadar kayıtlara geçen en kötü 20 salgına göz atalım:

2Atina Vebası : M.Ö. 430

[Athens]

M.Ö. 430 civarında, Atina ve Sparta arasında savaş başladıktan kısa bir süre sonra, salgın Atina halkını vurdu.  Bazı tahminlere göre, beş yıl süren salgında ölüm sayısının 100 bin civarında olduğuna yönelik. Yunan tarihçi Thucydides (M.Ö. 460-400) salgının semptomlarını şu şekilde açıkladı: ”Sağlıklı insanlar, bir anda kafadalarında baş gösteren şiddetli ısıların saldırısına uğradı ve gözlerde kızarıklık ve iltihaplanma belirdi. Boğaz ve dilden kanlı ve doğal olmayan, kötü bir nefes yayıldı.”. (Richard Mraley tarafından ”Savaşın Tarihi” kitabından çeviri London Dent, 1914).

Bu salgının tam olarak ne olduğu uzun zaman bilim insanları arasında bir tartışma konusu olmuştur; tifo ateşi ve Ebola dahil olmak üzere bir dizi hastalık öne sürülmüştür. Birçok bilim insanı, savaşın neden olduğu yoğun kalabalıkların salgının şiddetini arttırdığına inanıyor. Sparta’nın ordusu daha güçlüydü ve Atinalılar şehirlerini koruyan ”uzun duvarlar” adı verilen surların arkasına sığınmaya zorlandılar. Salgına rağmen, savaş M.Ö. 404 yılına kadar devam etti.