Ana sayfa Uzay Astronomi LightSail 2 Yelkenlisinden Dünya’ya Ait Yeni ve Büyüleyici Kareler

LightSail 2 Yelkenlisinden Dünya’ya Ait Yeni ve Büyüleyici Kareler

3466
0
(The Planetary Society)

Planetary Society derneğinin uzayda yeni bir itki kuvveti deneme projesini temsil eden LightSail 2 yörüngede 10 ayı geride bırakırken, Dünya’ya ait yeni ve mükemmel kareler elde etti.

Güneş yelkenlisi olarak da bilinen LightSail 2 uzay aracı, uzayda sadece güneş ışınları kullanarak mesafe kat etmeyi öngören projenin ikinci deney görevini yürütüyor. Planetary Society ekibi, geride kalan 10 ayı kutlamak adına uzay aracının çektiği yeni görüntüleri yayınladı.

(The Planetary Society)
(The Planetary Society)

185 derece balık gözü kamerayla ile çekilen görüntüler, uzay aracının yelkenlilerini yanlara genişlemiş gibi gösteriyor. Arka planda ise Dünya’nın göz alıcı manzarası beliriyor.

LightSail 2, 7 Mayıs itibariyle yörüngede 310 günü geride bıraktı. Güneş yelkenleri sorunsuz çalışan uzay aracının en son görev raporuna göre batarya şarjı 3.88 Volt. Bataryanın maksimum kapasitesi ise 4.2 volt. Uzay aracının iç sıcaklığı ise sadece 5 derece. LigthSail 2’nin yörüngede bir yılı tamamladıktan sonra Dünya’ya dönmesi bekleniyor.

North is to the right, with Chile in view. (The Planetary Society)
(The Planetary Society)

Aşağıdaki kareler, uzay aracının güneş yelkenlilerini açtığı 23 Temmuz 2019 tarihine ait. LightSail ile elde edilecek başarı, geleceğin küp uyduları için çığır açan bir değişimi tetikleyebilir. Özellikle internet-uydusu rekabetinin kızışacağı yıllarda, yörüngenin yenilenebilir enerji ile çalışan uydularla donatılması muhtelemen görev sürelerinin ciddi ölçüde uzamasını sağlayacak.

These high-resolution images were captured by LightSail 2's camera 2 during sail deployment on 23 July 2019. The sail appears slightly curved due to the spacecraft's 185-degree fisheye camera lens; no corrections have been made to the pictures. Image Credit: The Planetary Society.
(Planetary Society)

İlginizi çekebilir: