Ana sayfa Biyoloji Zooloji Kurbağa ile Leopar Arasındaki Kavga Hiç Beklenmedik Şekilde Sonuçlandı

Kurbağa ile Leopar Arasındaki Kavga Hiç Beklenmedik Şekilde Sonuçlandı

4829
0
Boğa kurbağası. [Pixabay]

Vahşi doğadaki yaşama özgü birbirinden ilginç sosyal paylaşımlarının en yeni ve dikkat çekici olanı, bir kurbağanın leopara kafa tuttuğu görüntüler.

Dünya değişiyor ve muhtemelen vahşi doğa da… Hindistan Orman Hizmeti yetkililerinden Susanta Nanda’nın Twitter üzerinde paylaştığı görüntüler, kendinden emin bir leopar ile boğa kurbağası görünümü veren iri bir kurbağa arasındaki karşılaşmayı gösteriyor. Leopar birkaç kez pençelerini uzattığı kurbağanın ağzını açarak patisini yutacakmış gibi tepki vermesi üzerine geri çekiliyor. Bir süre sonra da tek bir hamle ile alt edebileceği kurbağanın yanından uzaklaşıyor. İri kurbağa, ağır abi modunda istifini bozmadan olduğu yerde durmaya devam ediyor.

Görüntülere yorum yapan bir Twitter kullanıcısı, “kurbağanın zehirli bir tür olabileceğine dikkat çekerek, leoparın saldırısı karşısında derisinden yaydığı zehirle savunma yaptığını” savundu. Leopar da bu tehdidi fark ettikten sonra bölgeden uzaklaşmayı tercih etmiş olabilir.

Ancak bu öneri bir diğer Twitter kullanıcısı tarafından çürütüldü. Çünkü zehirli ok kurbağaları leoparların bulunmadığı Orta ve Güney Amerika’da yaşıyorlar ve videodaki kurbağa ile görünüşleri çok farklı.

Tweet’te karşılaşmanın geçtiği yerin neresi olduğu belirtilmiyor. Nanda’nın videoyu başka bir kanaldan aldığı ve videonun internette eksik bilgi ile dolanan sayısız içerikten biri olduğu anlaşılıyor. En büyük ihtimal ise görüntülerin bir hayvanat bahçesinde çekildiği. Leoparlar ağırlıklı olarak Afrika ve Asya’da yaşarken görüntüdeki soğukkanlı kurbağa Afrika boğa kurbağasına benziyor. Leoparı koca ağzı ile korkutmayı başaran kurbağa, vahşi doğadaki dengelerin her zaman sabit olmadığının kanıtı.

Zehirli ok kurbağası türlerinden Dendrobates tinctorius (Wikipedia)

İlginizi çekebilir: