Ana sayfa Uzay Havacılık SpaceX’in 2021’in İlk Falcon 9 İnişini Gerçekleştirdiği Turksat 5A Görevinden Görüntüler

SpaceX’in 2021’in İlk Falcon 9 İnişini Gerçekleştirdiği Turksat 5A Görevinden Görüntüler

4921
0

SpaceX, 2021’e Turksat 5A görevi ile başladı. SpaceX için oldukça yoğun geçecek yılın ilk ateşlemesi, 7 Ocak tarihinde gerçekleştirildi ve Turksat 5A uydusu yörüngeye gönderildi.

İki kademeli 70 metre uzunluğundaki Falcon 9, Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan TSİ 05:15’te ateşlendi. Falcon 9’un ilk kademesi, dokuz motoru ile gecenin karanlığını aydınlığa çevirirken, ateşlemeden sadece 8,5 dakika sonra Atlantik Okyanusu açıklarında bekleyen “Just Read the Instructions” adlı otonom yüzen platforma indi.

B1060 adını taşıyan ilk kademe, Turksat 5A görevinde dördüncü kez resmi bir görevde kullanıldı. İlk kez Haziran 2020’de ABD Ordusu için GPS III uydusunu yörüngeye taşıyan Falcon 9, ardından Eylül ve Ekim aylarında Starlink internet küp uydularının ateşlenmesi için kullanılmıştı.

Dokuz Merlin 1D motoru ile ateşleme esnasında 770.000 kg itki gücü oluşturan Falcon 9, 3.500 kg ağırlığındaki Turksat 5A uydusunu ateşlemeden 33 dakika sonra yörüngeye ulaştırdı. 15 yıl kullanılması planlanan uydu, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’nın bazı bölgelerine genişbant hizmeti sunacak. SpaceX, bu yıl içerisinde Turksat 5B uydusunu da ateşleme görevini üstlenecek.

B1060 adlı ilk kademe, üçüncü kez başarılı bir iniş gerçekleştirirken, SpaceX’in tarihindeki 71’inci başarılı iniş tamamlanmış oldu. 2019’da şirket iki ilk kademeyi hedeflerini ıskalaması sonucu kaybetmişti. Turksat 5A görevi, SpaceX’in 2021’de gerçekleştirdiği ilk görev olmasının yanı sıra 2015’ten bu yana tekrar kullanılan Falcon 9 roketlerinin 50’nci başarılı ateşlemesini temsil ediyor.

SpaceX.
SpaceX.
SpaceX.
SpaceX.
SpaceX.

Plazma İticileri ile Konumuna Oturacak

Airbus tarafından inşa edilen Turksat 5A, Falcon 9 roketinin ikinci kademesinden ateşlemenin 30 dakika sonrasında ayrıldı ve yörüngedeki nihai konumuna ilerlemeye başladı. Yerden 36.000 kilometre yüksekliğe erişecek uydu, 42 Ku-bant aktarıcıları ile genişbant kapsama alanı sunacak.

Turksat 5A yörüngedeki nihai konumuna erişmesi dört ay sürecek. Uydu bu süreçte güneş panellerinden toplanan elektrik enerjisi ile çalışan plazma iticilerini kullanacak. Plazma iticilier daha enerji etkini olsa da roket yakıtı kullanan iticilere kıyasla daha düşük itki üretiyor. Bu sebepten Turksat 5A’nın yörünge yolculuğu birkaç ay sürecek.

Airbus uzay sistemleri birimi başkanı Nicolas Chamussy, “Turksat’ı Eustar müşterisi olarak görmekten büyük mutluluk duyduklarını ve Turksat 5A gibi büyük uydular için ideal olan elektrik itki sistemini Turksat uydularının en etkin şekilde ateşlenmesi için kullanacakarını” belirtti.

Turksat 5B, 4.500 kg ağırlığı ile selefinden daha ağır olacak. Airbus, uydunun Ku ve Ka bantlarında işlem yapacağını ve saniyede 50 Gigabit aktarım yapabileceğini belirtti. Uydunun ateşlendikten sonra 2022’de hizmete geçmesi bekleniyor.

Kaynak: SpaceX